Na jakiej podstawie ustalana jest wysokość alimentów?

Alimenty to zazwyczaj (bo zdarzają się także alimenty wypłacane byłemu małżonkowi lub też rodzicom) pieniądze, jakie rozwiedziony rodzic łoży na swoje dziecko wychowujące się obecnie z drugim rodzicem. To kwota przeznaczona na jego utrzymanie i naukę, którą wypłaca się w większości przypadków do osiemnastego roku życia lub też do ukończenia edukacji. Zazwyczaj kwestia alimentów w Częstochowie, w większości sądów, podejmowana jest już na pierwszych rozprawach, czasem jednak dzieci występują z wnioskiem o nie dopiero później. Kwota, jaka co miesiąc trafia potem na konto dziecka, może być bardzo różna i zależy od wielu bardzo różnych czynników – najbardziej podstawowym jest tutaj chyba dochód rodzica, choć pod uwagę brany jest także dotychczasowy poziom życia dziecka oraz stan jego zdrowia. Nie bez znaczenia jest również to, czy pociecha uczy się lub studiuje czy też podjęła już pracę zawodową: to ostatnie może niemalże całkowicie pozbawić ją pieniędzy od rodzica.

 

Pomoc w formułowaniu wniosku

 

Wystąpienie o alimenty nie jest wcale takie łatwe dla osoby, która nie zna specyfiki pism sądowych, dlatego stworzenie wniosku warto jest powierzyć specjalistom, na przykład kancelarii radcy prawnego. Doświadczenie i wiedza są tutaj naprawdę kluczowe i mają ogromne znaczenie.

 

Batalia sądowa

 

Niestety, bardzo często jest tak, że rodzic uchyla się od płacenia i adwokat musi podjąć bardzo konkretne kroki. Sprawy o alimenty mogą czasami ciągnąć się bardzo długo.

2 komentarze

  1. A czy alimenty nadal przysługują, jeżeli nieletnie dziecko samo zostanie dzieckiem ale nie wejdzie w związek małżeński?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *