Kilka słów na temat spadku i darowizny

Istnieje wiele sposobów na przekazanie najbliższym własnego majątku. Można zadbać o tę kwestię w postaci ustanowienia testamentu, by nie było wątpliwości, co do woli posiadacza majątku. Można także za życia przekazać bliskim osobom środki pieniężne lub inne elementy majątku za pomocą darowizny. Jednakże jakie pułapki kryją się za darowizną i spadkiem?

 

Kwestia podatkowa

 

Niezależnie od tego, na jaką formę przekazania majątku się zdecydujesz powinieneś znać obowiązki z tym związane. W Polsce istnieje bowiem prawo, które obliguje obdarowanego do przekazania na rzecz Urzędu Skarbowego podatku należnego z tytułu otrzymanego majątku. Jeśli jednak nie prześpisz okazji i należysz do najbliższej rodziny osoby, która przekazuje swój majątek możesz ubiegać się o zwolnienie od opłat. Wystarczy, że w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od otrzymania majątku złożysz w odpowiednim Urzędzie Skarbowym wniosek o oddalenie kosztów podatku. Wówczas będziesz mógł cieszyć się zwolnieniem od zbędnej opłaty.

 

Nie zawsze wspólny majątek

 

W przypadku przekazania spadku lub darowizny dla swojego dziecka, które wstąpiło w związek małżeński masz możliwość wskazania, że jego jedynym zarządcą ma być właśnie Twoja pociecha. Mimo łączącej małżonków wspólnoty majątkowej przekazana darowizna wstąpi w poczet majątku osobistego Twojego dziecka, jeśli wskażesz swoją wolę podczas obdarowywania. Warto zadbać, by była ona uprawomocniona dzięki uwzględnieniu jej w umowie podpisywanej w obecności notariusza.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *