Tata przy porodzie

Istniejące w Polsce prawo pracy uprawnia w szczególności matkę do podjęcia opieki nad dzieckiem podczas wykonywania zawodu. Ma ona prawo najpóźniej w dniu porodu rozpocząć swój urlop macierzyński. Jednak coraz powszechniej stosowany w naszym kraju staje się także tak zwany urlop ojcowski. Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby go otrzymać?

 

To Twoje prawo!

 

Jeśli zbliża się okres porodu, podobnie jak Twoja partnerka możesz starać się o udzielenie wolnego od pracy. Co prawda nie będzie to ten sam wymiar czasu, jednakże Tobie również przysługuje dodatkowa przerwa od życia zawodowego, zwłaszcza w tak pięknym okresie czasu. Najważniejsze jest to, żebyś zdawał sobie sprawę iż pracodawca nie ma prawa odmówić Ci urlopu z tytułu ojcostwa. Rozpatrując Twój wniosek ma obowiązek rozpatrzyć go pozytywnie i udzielić Ci wolnego. W tym czasie będziesz mógł przeżywać piękne momenty wspólnie z Twoją rodziną.

 

Jak wygląda urlop?

 

Planowanie urlopu ojcowskiego powinieneś zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Wniosek o udzielenie wolnego powinieneś skierować do swojego pracodawcy najpóźniej na siedem dni przed pożądanym terminem zwolnienia. Możesz go złożyć w dowolnym czasie, aż do ukończenia przez Twoje dziecko pierwszego roku życia. Warto wiedzieć, że urlop ojcowski podlega tym samym prawom do wynagrodzenia jak każdy inny. Jeśli nie wykorzystasz go w odpowiednim czasie stracisz prawo do skorzystania z niego. Nie zwlekaj więc, tylko już dziś zaplanuj najpiękniejszy czas w Twoim życiu, który spędzisz z dala od pracy.

2 komentarze

  1. Z mężem skorzystaliśmy w pierwszych tygodniach, kiedy praktycznie na zmianę opiekowaliśmy się maleństwem

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *