Zadbaj o swoje prawa pracownika

Zadbaj o swoje prawa pracownika

Kiedy kończymy swoją karierę w danej firmie bardzo trudno jest zachować zimną krew i nie dać się ponieść emocjom.

Bardzo często przecież jest to kilka lub kilkanaście lat, które poświęciliśmy na doskonalenie umiejętności i bezgraniczne oddanie firmie. Dlatego też poważnie warto się zastanowić nad tym, co zrobić, by uniknąć zostania oszukanym.

Kiedy mogę dostać wypowiedzenie

Umowa o pracę ma to do siebie, że może zostać wypowiedziana przez obie strony. Powody takich decyzji są różne, od trudnej sytuacji finansowej firmy, przez redukcję etatów, aż po niezadowolenie z naszej wydajności jako pracownika, które jednak nie kwalifikuje się pod rażące naruszenie obowiązków i nie może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym. Często również firmy przenoszą część produkcji w inne miejsce lub modernizują procesy produkcyjne tak, że spada zatrudnienie. W takich przypadkach wypowiedzenie może nam wręczyć pracodawca.

Jak długo trwa okres wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależna jest od dwóch czynników. Pierwszym jest staż pracy w danym miejscu na umowę o pracę, a drugim to, czy nasze stanowisko objęte jest odpowiedzialnością materialną. Kiedy nie ma odpowiedzialności materialnej występują trzy długości okresu wypowiedzenia. W przypadku stosunku pracy, niezależnie od ilości umów, wynoszącego mniej niż pół roku okres wypowiedzenia to dwa tygodnie. Między pół roku a trzy lata wypowiedzenie to miesiąc, a powyżej trzech lat spędzonych w jednym zakładzie to trzy miesiące. W przypadku odpowiedzialności materialnej występują tylko miesięczne i trzymiesięczne wypowiedzenia.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *