Najczęstsze błędy kierowców po zakupie auta

Po zakupie samochodu czeka nas wiele obowiązków zarówno tych z zakresu formalności prawnych, jak i czynności mechanicznych. Dlatego też warto jest zapisać sobie kilka rad z naszego poradnika i stosować się do nich w praktyce.

Formalności związane z zakupem

Pierwszym krokiem jest w naszym kraju Urząd Skarbowy, gdzie uiścimy PCC. Z obowiązku tego zwolnieni są kupujący samochody za mniej niż tysiąc złotych, a także osoby nabywające samochody na fakturę lub rachunek z komisu samochodowego lub dowolnej firmy. Kiedy już zapłacimy należny podatek, udajemy się do wydziału komunikacji po nowy dowód rejestracyjny. W przypadku zakupu auta z innego powiatu niż zamieszkiwany przez nas, ciąży na nas także obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych. Z nowymi numerami udajemy się do ubezpieczalni, gdzie składamy wypowiedzenie umowy OC lub kontynuujemy dotychczasowe przez złożenie deklaracji i ewentualnej dopłaty. Formalności są już dopełnione.

Wizyta w warsztacie

Każdy zakupiony samochód warto jest poddać ścieżce diagnostycznej. Jeśli nie posiadamy książki serwisowej, lub też jej wiarygodność jest wątpliwa, warto jest również dokonać profilaktycznych wymian płynów, filtrów i w przypadku rozrządu napędzanego paskiem, również kompletnego zestawu. Diagnosta lub mechanik przeprowadzający testy wskaże nam również elementy wymagające bezpośredniej interwencji, a także te, które wymienić będziemy musieli wymienić w najbliższym czasie. Ze względów higienicznych i zdrowotnych warto jest również wykonać serwis klimatyzacji a także pranie i ozonowanie wnętrza naszego pojazdu.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *