Jak można uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

W niektórych miejscach pracy od potencjalnych pracowników wymaga się przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Niektórzy nie za bardzo wiedzą, gdzie mają się udać po takie zaświadczenie. Wydawane są one w punktach informacyjnych sądów rejonowych oraz okręgowych. Nie trzeba umawiać się na żadne specjalne spotkania, aby je uzyskać. Można po nie pojechać, kiedy ma się na to ochotę, jednak trzeba być przygotowanym na poniesienie dodatkowej opłaty za wydanie takiego zaświadczenia.

Ile trzeba zapłacić za zaświadczenie?

Udając się po zaświadczenie o niekaralności należy zabrać ze sobą 30 złotych, tyle wart jest ten dokument, bez którego nie da się np. dostać pracy w agencji ochrony. Jeśli wystąpi się o ten dokument za pomocą sieci internetowej wtedy trzeba ponieść koszt 20 złotych. Jeszcze do niedawna było to 50 złotych, dlatego też aktualnie można cieszyć się z tego, że kwoty nie są aż tak duże.

Załatwianie zaświadczenia bez pełnomocników

Do uzyskania takiego zaświadczenia nie będą potrzebni żadni pełnomocnicy. Każdy kto chce dostanie je od ręki, gdy zgłosi się do odpowiedniego punktu, dlatego nie trzeba martwić się tym, że na miejscu ktoś przykro się rozczaruje.

Wypełnienie specjalnego wniosku

Na miejscu wypełnia się specjalny wniosek, dzięki któremu zaświadczenie zostanie zainteresowanym wydane. W takim wniosku muszą znaleźć się np. takie dane jak:

  • imię i nazwisko,
  • adres do korespondencji,
  • numer PESEL.

Dodatkowo umieszcza się na nim zakupiony za 30 złotych znaczek, wtedy wniosek jest kompletny i zostanie rozpatrzony przez wytypowane do tego osoby. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *