Jak wygląda darowizna samochodu?

Darowizna to nic innego jak bezpłatne przekazanie swojej własności. Jeśli ktoś jest właścicielem jakiegoś przedmiotu może zdecydować się na jego bezpłatne oddanie drugiej osobie, bez konieczności płacenia podatku. Tyczy się to przede wszystkim samochodów, które można oddać np. członkom swojej rodziny, gdy ma się już drugie auto. 

Kiedy nie trzeba płacić podatku?

Podatku od darowizny samochodu nie trzeba płacić gdy:

  • przekaże się auto członkowi swojej rodziny,
  • transakcję zgłosi się do US w maksimum 6 miesięcy po jej dokonaniu.

W innych przypadkach można narazić się na zapłatę podatku i to wcale niemałego. 

Czy wartość samochodu ma jakieś znaczenie?

Darowizna samochodu jest uzależniona od wielu czynników, jednak wartość samochodu w dwóch powyżej wymienionych przypadkach nie ma żadnego znaczenia. Samochód można wtedy podarować bez konieczności płacenia podatku niezależnie od tego, czy jest on stosunkowo tani, czy też bardzo drogi.

Kiedy obdarowana osoba będzie musiała zapłacić podatek?

Obdarowana osoba będzie musiała zapłacić podatek od darowizny wtedy, gdy nie spełni się powyższych warunków, a wartość samochodu będzie bliska 10 tysięcy złotych (i więcej). Warto więc udać się w pierwszej kolejności do dobrego adwokata, który wytłumaczy to wszystko klientowi. Wtedy zainteresowani będą dobrze wiedzieli na jakich zasadach mogą za darmo przekazać samochód. Z pozoru jest to dość skomplikowane, jednak przestrzegając pewnych zasad nie będzie trzeba płacić żadnego podatku od uzyskanej darowizny. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *