Co musisz wiedzieć o urlopie na żądanie?

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma możliwość wykorzystania przysługującego mu urlopu. Wśród dostępnych dni wolnych od pracy zatrudniony ma obowiązek wykorzystania swojego urlopu wypoczynkowego. W jego skład wchodzi inna, nieco krótsza forma wolnego przysługującego pracownikowi, która nie ma jednakże charakteru wypoczynkowego. Mowa o urlopie na żądanie, który najczęściej wykorzystywany jest w nieprzewidzianych przez pracownika sytuacjach. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć na jego temat.

Liczba dni wolnych

Co do zasady każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma możliwość wykorzystania 4 dni w roku kalendarzowym tak zwanego urlopu na żądanie. By otrzymać dni wolne do pracy nie trzeba przedstawiać konkretnych powodów, a fakt chęci otrzymania urlopu na żądanie należy zgłosić nie później, niż przed czasem rozpoczęcia pracy w danym dniu. Sam urlop na żądanie może być wykorzystany jednocześnie lub rozbity przez pracownika na pojedyncze okresy. Jest on o tyle przydatny, że ustawodawca niejako obliguje pracodawcę do udzielenia dni wolnych pracownikowi wnioskującemu o urlop. Jednakże czy jest tak zawsze?

Urlop, ale tylko za pozwoleniem

W przypadku urlopu na żądanie prośba o dni wolne kierowana jest do pracodawcy. Dopiero po udzieleniu jego zgody można uznać, że pracownik otrzymał urlop. Choć ustawodawca nakazuje pozytywne rozpatrzenie wniosku, to nie w każdym przypadku można liczyć na taki obrót spraw. Istnieją bowiem szczególne okoliczności w firmie, które uniemożliwiają pracownikowi wzięcie dnia wolnego od pracy.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *