Auto dla syna: sprzedać, czy oddać?

Używany przez rodziców samochód po okresie spłaty leasingu lub kilku latach użytkowania przekazywany jest w posiadanie dzieci. Jest to często spotykana praktyka, jednakże w każdym przypadku pojawia się istotny problem: formalności. Legalne przekazanie własności auta najczęściej kojarzone jest z obowiązkiem jego sprzedaży. Istnieje jednakże inna droga, by swój samochód bez ponoszenia opłat przekazać swojemu dziecku lub innej osobie z rodziny.

Legalna darowizna

Odpowiednio skonstruowana umowa darowizny samochodu jest o wiele korzystniejsza od faktycznej sprzedaży auta. Głównie dlatego, że członkowie rodziny darczyńcy nie muszą ponosić związanych z nią kosztów. Sama darowizna jest co do zasady nieodpłatnym świadczeniem na rzecz obdarowywanego. Przedmiotem umowy może być dowolna rzecz, stąd swobodnie w tej formie przekazać można samochód. Sama darowizna może mieć charakter aktu notarialnego, jednakże nie jest to forma obligatoryjna. Warto jednak wiedzieć, jak uniknąć kosztów z nią związanych.

Nie ponoś zbędnych kosztów

Fakt przekazania darowizny wymaga zgłoszenia do naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Dzieje się tak, ponieważ od dokonanego przekazania przedmiotu należy odprowadzić podatek. Jednakże określone osoby po dokonaniu zgłoszenia mogą zostać zwolnione z tego obowiązku. Są to zstępni darczyńcy, jego małżonek, dziadkowie i rodzice, a także macocha, ojczym i rodzeństwo. Jak widać przekazanie samochodu w formie darowizny dziecku zwalnia od jakichkolwiek opłat, stąd warto rozważyć to w przypadku planowanej zmiany posiadacza auta.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *