Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca będzie mógł mnie zwolnić?

Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca będzie mógł mnie zwolnić?

Powszechnie wiadomo, iż kobiety, które spodziewają się dziecka są chronione przed rozwiązaniem umowy o pracę i wypowiedzeniem. To samo tyczy się urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, ale i adopcyjnego. Sytuacja ulega jednakże zmianie w momencie, gdy urlop dobiegnie końca, a razem z nim okres ochronny dla pracownicy. Jak się można przekonać, zwolnienie takiej osoby może skończyć się pewnymi konsekwencjami. 

Ochrona podczas urlopu macierzyńskiego

Kobieta, która przebywa na urlopie macierzyńskim, adopcyjnym, czy też rodzicielskim, nie może zostać pozbawiona zatrudnienia. Od tej reguły istnieją oczywiście pewne wyjątki, które mają związek z likwidacją, albo upadłością firmy, w której pracowała kobieta. Uzasadnione może być również zwolnienie takiej pracownicy np. z jej winy, pod warunkiem, iż istnieją dowody mogące być podstawą dla tego kroku. Co do zasady, ochrona mająca związek z wyżej wspomnianymi urlopami przestanie obowiązywać w dniu ich zakończenia, czyli w momencie powrotu pracownicy do pracy. Nie jest to jednakże aż tak oczywiste. 

Czy pracodawca będzie mógł zwolnić swoją pracownicę bezpośrednio po zakończeniu jej urlopu macierzyńskiego? 

Brak ochrony przed ewentualnym zwolnieniem pracownicy bezpośrednio po zakończeniu jej urlopu macierzyńskiego, może zasugerować, iż bez większego problemu pracodawca może dać takiej osobie wypowiedzenie umowy o pracę. Rzeczywistość nie jest jednakże tak łatwa dla pracodawcy, gdyż w historii zdarzały się już decyzje sądu pracy, które traktowały tego rodzaju działanie jako dyskryminacyjne. Tym bardziej, jeżeli pracownicę reprezentuje dobry adwokat PoznańNajlepszy w takim przypadku będzie oczywiście adwokat prawo pracy

Sąd ma prawo poprosić pracodawcę o ewentualne udowodnienie, iż zwolnienie z pracy pracownicy było w pełni uzasadnione i nie miało żadnego związku z jej niedawno posiadanymi uprawnieniami. Tymczasem bardzo długa nieobecność takiej osoby utrudnia znacząco powołanie się na logiczną przyczynę, która byłaby uzasadnieniem dla rozwiązania umowy o pracę. 

Umowa na czas określony wygaśnie w czasie urlopu macierzyńskiego

Jeśli umowa na czas określony wygaśnie podczas urlopu macierzyńskiego, pracodawca po jego ustaniu, nie będzie zobowiązany do jej przedłużania. To najczęstsza praktyka, dzięki której pracodawcy mogą pożegnać się z młodą mamą. Niewątpliwie nie pozostaje to regułą. Istnieje sporo przedsiębiorstw, które są przyjazne rodzicom, w których taka umowa o pracę zostanie natychmiast przedłużona razem z zapewnieniem przerwy dla matki karmiącej. 

Efekty wizerunkowe zwolnienia matki tuż po ustaniu jej urlopu macierzyńskiego

Wiele spośród przedsiębiorstw nie chce zwalniać kobiet, które zakończyły właśnie urlop macierzyński, wychodząc z założenia, iż w takim przypadku naraziłby się bezpośrednio na utratę dobrego wizerunku, na którą w dobie ,,rynku pracownika” nie można sobie pozwalać. Bardzo dobrze widać to w wypadku małych miejscowości, gdzie ewentualne opinie o danej firmie rozchodzą się bardzo szybko w postaci plotek. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *